Elemzők:
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője
Idén augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 3,3, naptárhatástól megtisztítva 2,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának volumenét.
Augusztusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,4 százalékkal csökkent, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,5, az üzemanyag-kiskereskedelemben 18,4 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Ez utóbbi azt jelenti, hogy
vélhetően valamekkora mértékben fennmaradt a benzinturizmus is
– jegyzi meg rögtön Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője.
2022. január–augusztusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 8,4 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakának szintjénél.
Ezzel kapcsolatban Regős Gábor is aláhúzza:
a kiskereskedelmi forgalom augusztusban a várakozásoknál kedvezőbben alakult, és teljesítménye a körülményekhez képest jónak mondható.
A Makronóm Intézet szakmai vezetője úgy látja, hogy bár a 2,4 százalékos éves alapú volumenbővülés egyértelmű lassulást jelez az előző hónapokhoz képest, a mostani magas inflációs környezetben már egy ekkora növekedés is jó hírt jelent.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a kedvező makroszintű kép mögött már nagyon vegyes helyzet húzódik meg. A kiskereskedelmi forgalom bővülését augusztusban is az üzemanyagforgalom húzta, amely az év nyolcadik hónapjában, a már említett kiugró mértékben, 18,4 százalékkal nőtt. Ezt egyaránt magyarázhatja a tavalyinál erősebb turizmus (mind a belföldi, mind az autós átmenő- és külföldre irányuló mozgás), illetve az, hogy a benzin a lakosság számára továbbra is hatósági áron érhető el, így nem annyira magas az ára.
A fenti kulcsadatokon belül:
– Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,4 százalékkal mérséklődött.
– Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,7 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,3 százalékkal nőtt.
– Az eladások volumene a használtcikk-üzletekben 6,2, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,7, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 2,6, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 2,0 százalékkal nőtt.
– A bútor-, műszakicikk-üzletekben 0,8, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 0,9 százalékkal mérséklődött.
– A kiskereskedelmi forgalomból jelenleg 7,5 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 3,1 százalékkal csökkent.
– Ugyanakkor az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 18,4 százalékkal nagyobb volt.
– A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai mindeközben 12 százalékkal növekedtek.